Stimați clienți,
în legătură cu apropiata adoptare a monedei euro în Bulgaria, la data de 1 ianuarie 2026, dorim să vă informăm cu privire la următoarele aspecte:
Începând cu 1 ianuarie 2026, Bulgaria va adopta moneda euro, iar leva bulgară nu va mai putea fi tranzacționată.
- Cel târziu până la 23 decembrie 2025, este necesar să schimbați soldurile dumneavoastră în BGN într-o altă valută sau să transferați toate fondurile într-un alt cont.
- Toate soldurile rămase în BGN vor fi convertite în euro la data de 29 decembrie 2025, la cursul fix de conversie 1,95583 EUR/BGN.
- În cazul în care, după 23 decembrie 2025, veți primi o plată în moneda BGN, aceasta va fi convertită automat în euro la același curs fix de conversie 1,95583 EUR/BGN.
- 23 decembrie este ultima zi în care este posibilă efectuarea oricărei plăți în moneda BGN.
Pentru orice întrebări, nu ezitați să ne contactați.
Vă mulțumim pentru înțelegere.
Citfin
